سفارش تبلیغ
صبا ویژن

تجهیز جنگنده‌های ارتش به بمب‌ هوشمند 2000پوندی با برد 100 کیلومتر

جنگنده ارتش و سپاه در رزمایش

جنگنده‌های ایرانی به بمب‌های هوشمند «قاصد3» با برد 100 کیلومتر تجهیز شدند.

 

 

 جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن انواع بمب‌ها، راکت‌ها و موشک‌ها، هم‌اکنون جزو کشورهای پیشرو در خودکفایی و بومی‌سازی تسلیحات و تجهیزات دفاعی در منطقه به شمار می‌رود.

 

در حوزه بمب‌ها، صنایع دفاعی ایران با تولید بمب‌های هوشمند «قاصد»، پا به عرصه‌ای گذاشته‌اند که کشورهای انگشت‌شماری تاکنون موفق به ورود به این عرصه شده‌اند.
خط تولید بمب هوشمند قاصد در سال 88 رسماً با حضور وزیر دفاع افتتاح و امیر خلبان حسن شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش در سوم تیرماه همان سال و در پایان رزمایش هوایی میلاد نور ولایت، از تست موفقیت‌آمیز بمب‌های هوشمند قاصد 1 و 2 در این رزمایش خبر داد و گفته بود: "این بمب‌ها می‌توانند بدون نیاز به کنترل خلبان، تا 40 کیلومتر پرواز و به هدف مورد نظر اصابت کنند".

 

قاصد بمبی هوا به زمین، هدایت‌شونده و دوربرد است که با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز جهان طراحی شده است و نیاز نیروی هوایی کشور را به یک سلاح توانمند هدایت‌گستر و دورایستا تأمین می‌کند.

 

امیر محمدرضا کارشکی معاون تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش نیز یک سال بعد و در اسفندماه سال89 از تولید نسل سوم بمب‌های هوشمند «قاصد» خبر داده و گفته بود که این نسل از بمب‌های قاصد، مجهز به موتور و برد آن بیش از 100 کیلومتر خواهد بود.

 

بمب هدایت‌شونده 2 هزار پوندی قاصد، یک مهمات دورایستا و توانمند است که با قدرت تخریب بسیار بالا، هدف‌گیری و هدایت نقطه‌ای (Pin Point) علیه اهداف قابل دید مستقیم خلبان، کنترل و هدایت خودکار بمب تا لحظه برخورد، عدم‌توانایی دشمن در ایجاد اختلال در هدایت بمب (هدایت تصویری ــ پسیو) از جمله ویژگی‌های مهم "بمب هوشمند قاصد" به شمار می‌رود.

 


 

 

این بمب همچنین دارای قابلیت‌های دیگری همچون شلیک از فاصله دور از دسترس پدافند دشمن و انهدام اهداف استراتژیک دشمن با حداقل درگیری را داراست؛ همه مراحل تحقیق، طراحی و تولید این بمب 2 هزار پوندی توسط متخصصان کشورمان و به‌صورت بومی انجام شده است.

 

در همین زمینه ،‌ امیر دریادار فرهاد امیری معاون جهاد خودکفایی و تحقیقات صنعتی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه پس از جداسازی قرارگاه پدافند هوایی خاتم از نیروی هوایی، هیچ صدمه‌ای به تجهیزات در دست تولید و تولیدشده نیروی هوایی وارد نشد بلکه با جدیت بیشتری نیز آن روند ادامه پیدا کرد، گفت: تجهیز جنگنده‌ها به انواع موشک‌های هوا‌به‌هوا، هوا به سطح و بمب‌های هوشمند ازجمله ورژن جدید بمب هوشمند "قاصد" با برد بالا و ساخت جنگنده‌های نیمه‌سنگین از جمله دستاوردهای ما در نیروی هوایی است.

 


دریادار امیری

 

وی می‌گوید: "همه این دستاوردها در راستای افزایش امنیت داخلی و جلوگیری از تجاوز دشمنان و ایجاد آرامش در کشور است که قدرت بازدارندگی بیشتری را بر دشمنان ایجاد می‌کند".

 

ساخت و تولید انبوه بمب هوشمند "قاصد3" ضمن نشان دادن قدرت طراحی و تولید صنایع دفاعی توان دفاعی ایران را به‌نحو چشمگیری افزایش داد.

 


 


 

 


 

 

 

 


تاریخ : دوشنبه 92/4/31 | 9:54 عصر | نویسنده : طاها تهرانی | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.